A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
A katonai szövetségben abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit – mondta Boris Ruge.
A se nem béke, se nem háború állapotában van a világ, de még képes elriasztani az egyre agresszívabb Oroszországot. Ahhoz azonban, hogy ez a következő négy-öt évben is így legyen, az kell, hogy a tagállamok hozzálássanak a szövetség újonnan jóváhagyott védelmi terveinek valóra váltásához, a szükséges képességek megteremtéséhez igazodjon – fejtette ki a Die Weltnek Boris Ruge, a NATO német főtitkárhelyettese.
Szerinte
eljött az idő, hogy a védelmi kiadások terén megcélozzák a GDP 3%-át.
Úgy látja, leginkább a tömegpusztító fegyverek elhárítása vonalán tátong hatalmas lyuk, mert a hidegháború után ezen a területen folyamatos leépítések voltak.
Mint mondta, a NATO-nál abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit.
Ruge szerint
amit Donald Trump ez ügyben mond, azt politikai keretekben kell értelmezni, nem szabad szó szerint venni.
Politikailag jogosnak nevezte azt a követelést, hogy a védelmi költségvetés összeállításakor minden kormány vegye figyelembe a közös megállapodást. A körülmények pedig úgy alakulnak, hogy az eddigi 2%-os határ már csupán abszolút minimumnak számít, ha ragaszkodunk az elrettentéshez és a hatékony védelemhez – hangsúlyozta a főtitkárhelyettes, aki az ukránoknak nyújtott katonai segítség folytatását hangsúlyozta.